ورود |عضويت چهارشنبه 02 خرداد ماه 1403

ردیف

نام شرکت

نام ونام خانوادگی مدیرعامل

تحصیلات

رشته تحصیلی

تلفن تماس

محل استقرار

1

تعاونی تولید روستایی ارگ رودشت

مهدی بيگي

کارشناسی

ماشین آلات

9132030093

9133161713

قسمتي از ورزنه

  معرفی فعالیت های شرکت

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

نام پدر

مدرک تحصیلی

رشته تحصیلی

سمت

1

مجتبی رحمانی

سلمانعلی

لیسانس

امور دام

عضو(بومی)

2

زهرا حیدری ورزنه

محمد

لیسانس

گیاهپزشکی

عضو(بومی)

3

لیلا اظهری ورزنه

مصطفی

لیسانس

خاک شناسی

عضو(بومی)

4

اعظم حکیمی ورزنه

ابوالقاسم

فوق دیپلم

منابع طبیعی

عضو(بومی)

5

عبدالله بهارلویی

محمود

لیسانس

زراعت و باغبانی

عضو

6

فاطمه السعادات امیر شاه کرمی

سید علی محمد

لیسانس

تروویج و آموزش

عضو

7

محبوبه عبدالهی

مصطفی

لیسانس

گیاهپزشکی

عضو

 

 

فعالیت های شرکت

شرکت تعاونی تولید روستایی وخدمات مشاوره ای ارگ رودشت در تاریخ 23 /5/1385 با شماره ثبت :28040 با تعداد 168 عضو در شرق اصفهان در منطقه بن رود ، روستای قورتان بهمراه 1500 هکتار زمین کشاورزی شروع به انجام فعالیت در زمینه های مختلف ( کشاورزی ، دامداری ، اشتغالزای زنان روستایی ،تولیدی و غیره ...)نموده است .

این شرکت در سال 86-87 با معرفی 9 کارشناس در رشته های مختلف کشاورزی از جمله(مکانیزاسیون،گیاهپزشکی،زراعت وباغبانی ،خاکشناسی،ترویج وآموزش کشاورزی، امو دام ،ومنابع طبیعی) موفق به دریافت مجوز شرکت های خدمات فنی مشاوره ای از جهاد کشاورزی وسازمان نظام مهندسی استان شد.شرکت ارگ رودشت با داشتن 6 کارشناس بومی در منطقه و سابقه کار کارشناس درزمینه های کشاورزی وهمکاری بی وقفه اداره ترویج جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان ،نظام بهربرداری و مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی ورزنه موفقیت چشمگیری در زمینه های کشاورزی منطقه داشته است.

در اجرای قراردادهای دولتی میتوان به قراردادهای ترویجی وقرارداد مراقبت با آفات و بیماریهای پنبه اشاره کرد که در ذیل به طورکامل توضیح داده شده است.

قرارداد ترویجی :شامل کلاسهای آموزشی ترویجی وطرح نظارت بر گندم اعلام شدکه کلاسهای آموزشی نیز دردوگروه زنان روستایی و آقایان تقسیم بندی و اجراء شد.دراجرای کلاسهای آموزشی زنان در پهنه خود به 5 کلاس در زمینه های مختلف شامل : کاشت صیفی جات ،روشهای کاهش ضایعات در بخش کشاورزی،تبدیل و تکمیل فراوری محصولات دامی ، بهداشت در کشاورزی وپرورش مرغ بومی ومیتوان اشاره کرد .لازم بذکر است پرورش مرغ بومی جزو طرح های اشتغالزا برا ی زنان روستایی می باشد که با اعتبار اعلام شده از جهاد واعتبارات خود شرکت بوده است . شایان ذکر است طبق فرم های آماری زنان شرگت کننده بیش از 140 نفر روز در کلاسهای مختلف شرکت داشته اندکه چیزی فراتر از دستور العمل ابلاغی بوده است که خود باعث تغییر و تحولی در این قسمت بوده است.

در قسمت اجرای کلاسهای آموزشی برای آقایان طبق آماربالغ بر9 کلاس در زمینه های (بیماریهای مشترک بین انسان و دام ،آموزش تعیین نیاز آبی و زمان مناسب آبیاری، بهداشت شیروشیردوشی ، اصول کاشت غلات ، انتقال یافته ها زراعت گیاهان صنعتی ، طرح تسریع انتقال یافته های پنبه بصورت مهارتی در دودوره چهارروزه ، اصلاح و احیاء خاک و زراعت سورگوم ) درمنطقه اجراء شد که با استقبال بی نظیرکشاورزان و دامداران مواجه شدکه از این چند دوره بیش از 330 نفرروزشرکت کننده حضور داشتند.همچنین در قسمت قراردادهای ترویجی برای شرکت ارگ رودشت اجرای یک هکتارمزرعه نمایشی جو بدونه پوشینه در یکی از روستاها در نظر گرفته شد و اجراء شدو نیز نظارت بر گندم در سطح 700 هکتار میتوان اشاره کرد.

 

کلینیک گیاهپزشکی :این شرکت در سال 86 توانست مجوز کلینیک گیاهپزشکی را درمنطقه بنام کلینیک گیاهپزشکی پویا دریافت نماید که در این قسمت نیز فعالیت های قابل چشم گیری داشته است. در ابتدا با بستن قرارداددر زمینه نظارت بر مبارزه با آفات و بیماریهای پنبه در سطح 400 هکتاروتعداد 170 بهربرداربا واحد حفظ نباتات شروع به فعالیت نمود . همچنین کلینیک با همکاری واحد حفظ نباتات شهرستان اصفهان و مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی ورزنه در زمینه مبارزه بیولوژیکی با کرم قوزه پنبه در سطح 130 هکتار با استفاده از حشرات براکون به 313000 عدد ونیزتریکوکارت به تعداد 65000 برای جلوگیری از مصرف زیاد سموم با دزهای بالاتوسط کشاورزان و جلوگیری از خطرات احتمالی برای کشاورزان و محیط زیست فعالیت بسیار چشم گیری داشته و با اینکه برای اولین باردر منطقه این طرح اجرا شد با استقبا ل زیاد پنبه کاران منطقه مواجه شد و این کار باعث بوجود آمدن انگیزه استفاده از اینگونه روشهای مبارزه و کنارگذ اشتن روشهای شیمیایی در کشاورزان شده است .نصب تعداد 10 تله فرومونی جهت شناسایی پروانه هلیوتیس در7 مزرعه تحت پوشش طرح انجام شد.

شرکت تعاونی تولید روستایی و خدمات فنی مشاوره ای ارگ رودشت در زمینه فعالیت های

غیر دولتی نیز با همکاری ارگانهای مختلف وابسته به کشاورزی فعالیت های زیادی داشته که در ذیل به آنها اشاره خواهد شد:

در زمینه مکانیزاسیون:

در این قسمت با همکاری مرکز ترویج و خدمات کشاورزی ورزنه ، مرکز فنی حرفه ای و راهنمایی رانندگی 5 دوره چهار روزه کلاس آموزشی سرویس نگهداری تراکتور با حضور 440 نفر شرکت کننده روز اجراء بصورت تئوری وعملی شد.یکی دیگر از فعالیت های این زمینه دریافت مدارک بیش از 600 کشاورز دارای اداوات کشاورزی (تراکتور وتیلر)برای صدور و دریافت سهمیه سوخت گازوئیل آنها از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی می باشد.

همچنین در این قسمت اجرای مزرعه نمایشی جو در روستای بلان و تشویق و ترقیب کشاورزانبرای استفاده از ماشین آلات پیشرفته کشاورزی جهت اجرای کشتهای مکانیزه و بازدید کشاورزان تحت پوشش شرکت از محلهای اجرای طرح .

 

درزمینه امور دام :

در این قسمت فعالیت های مختلفی داشته که به صورت تیتروار در ذیل به آن اشاره خواهد شد:

الف _ صدور وتمدید بیش از 182 مجوز بهسازی اماکن کوچک دامی و روستایی

ب _ صدور بیش از 18 مجوز تاسیس دامداری (پرورش بوقلمون – گاوشیری ، پرواربندی

د _ مشاوره و جیره نویسی برای 53 بهره برداربا تعداد 61 راس دام سنگین و405 راس دام سبک

پ _ صدور بیمه نامه دام برای تعداد 110 بهربرداربا بیمه نمودن 750 راس دام سنگین و 2000 راس دام سبک

م – همکاری و مشاوره زنان روستایی در اجرای طرح اشتغالزا ومشارکت و قرار دادن اعتبار از کانل خود شرکت برای تشویق در این طرح در روستاهای قورتان ، بلان و فارفان .

در زمینه زراعت:

در این زمینه به مشاوره کشاورزان برای استفاده از کودهای از کودهای میکرو معدنی برای کشت یونجه و غیره در سطح 120 هکتار به صورت محلول پاشی و آبیاری و نیز استفاده کودهای ریزمغزی درسطح 250 هکتار برای کشت پنبه و توجح نمودن کشاورزان برای استفاده کمتر از کودهای شیمیایی در سطح بالا ونیزاجرای 5 کلاس در زمینه زراعت با اعتبار خود شرکت و نیز تشویق کشاورزان برای انجام آزمایشهای آب و خاک برای بهتر دانستن از کمبود مواد آلی در مزارع اشاره نمود.از دیگر فعالیتها در این زمینه بیمه محصولات کشاورزی در منطقه بن رود (ورزنه )می باشد که شامل بیمه گندم ، جو ، گلرنگ ،و پنبه بوده که طبق آمار تعداد بهربرداران و سطح بیمه آنها در محصولات مختلف بشرح ذیل می باشد.

الف / محصول گندم در سطح 5200 هکتار با تعداد 4150 نفر بهربردار درسال 87

ب / محصول گلرنگ در سطح 50 هکتار با تعداد 100 نفر بهربرداردر فروردین 88

ج / محصول پنبه در سطح 2220 هکتار با تعداد 1400 نفر بهربردار همراه با بازدید از مزارع بعد از انجام امور بیمه.

شایان ذکر است با وجود کارشناسان بومی و با سابقه درامور بیمه و آشنایی با کشاورزان و منطقه انجام کار بیمه بدونه تنش و با سرعت بالایی انجام شد.

از دیگر حرکتهای شرکت که میوان گفت یکی از بزرگترین خدمت های بی نظیری است که به کشاورزان منطقه بن رود خواهد شد بحث یکپارچه سازی و تجهیزو نوسازی اراضی کشاورزی می باشد که انشا االله با مساعدت مسئولین ،این شرکت بتوانیم به نحوه احسن انجام دهد.شایان ذکر است این طرح نیز با گذاشتن کلاسهای توجیهی در این زمینه با استقبال کشاورزان انجام شده است که با مساعدت مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی ورزنه درحال حاضر در این زمینه بیش از 4000 هکتار درخواست یک پارچه سازی و تجهیز و نوسازی داشته که طرح اولیه و نقشه برداری حدود 600 هکتار آن بعمل آمده و مابقی آن در دست اقدام می باشد.

 

 

 
  نظرسنجي
نظر شما در مورد این پرتال چیست؟

 

تعداد جوابها : 6403

عالی : 90%
خوب : 0%
متوسط : 1%
ضعیف : 9%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 290
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 290

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 7115423
Visitors بازديد هاي امروز: 555
Visitors بازديد هاي ديروز: 2718
Copyright (c) 1403/03/02 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا